Tato stránka je přepisem poznámek a bude postupně doplňována.
Světelné zdroje: zářivky a výbojky (výjimka v RoHS2). +Speciální zdroje záření.
Rtuťové elektrody používá amalgámová metoda výroby chlóru a hydroxidu sodného (u nás má být nahrazena membránovou technologií v r. 2016).
Směs teluridu rtuti a kadmia se používá pro snímače IR záření (výjimka v RoHS2).
Organosloučeniny rtuti se používají jako katalyzátory při výrobě plastů (PUR, PVC).
Mezinárodní teplotní stupnice ITS90 používá trojný bod rtuti jako jeden z kalibračních bodů. Kyvety trojného bodu rtuti pro kalibraci Pt teploměrů. (výjimka v 847/2012/EU)
Porozimetry. Při porozimetrickém měření se rtuť vtlačuje pod určitým tlakem do pórů materiálu a měří se rychlost jejího postupu. Více → (výjimka v 847/2012/EU)
Rtuťové elektrody pro voltametrii. Do této skupiny patří i polarografie. (výjimka v 847/2012/EU)
Rtuťové senzory pro měření CV charakteristik polovodičových materiálů – závislost kapacity na přiloženém napětí. (výjimka v 847/2012/EU).
Sfygmomanometry (měřiče krevního tlaku) obsahující rtuť lze používat do dokončení již probíhajících epidemiologických studií a jako kalibrační normály. (výjimka v 847/2012/EU).
Moderní dentální amalgámy (od 60. let 20. stol.) jsou považovány za poměrně bezpečné a uvolňují přibližně 1 μg páry rtuti za den (limit WHO: 50 μg/den) a to vlivem abraze, elektrokoroze a vnitřní koroze. Po extrakci se množství rtuti v krvi pacienta přechodně zvýší. Zátěž přestavuje rovněž pro zubního lékaře. Nové „bílé“ výplně nejsou automaticky „zdravé“ jen proto, že neobsahují rtuť (více viz též Historické využití rtuti).