Sci-fi

Tzv. červená nebo rudá rtuť má být jakási látka, kterou lze „nabít“ Röentgenovým zářením nebo v kanálu jaderného reaktoru a akumulovanou energii má být schopna po inicializaci prudce vyzářit. Využití by bylo jako rozbuška u kufříkových nukleárních „zařízení“. Vědecká anketa na toto téma nepřinesla žádné použitelné výsledky. Údajně měla pocházet ze Sovětského svazu a prý se nabízela k prodeji i v Praze.

Rtuť je podle všech náznaků pravděpodobně součástí kamene mudrců.

Např. v britském seriálu Muž bez domova nebo ve filmu Američan je k vidění munice se rtuťovou náplní, která má mít věší ranivý účinek než munice klasická. Rešerše na toto téma však spíše upozornila na praktické problémy, např. že rtuť s olovem i mědí tvoří amalgám a náplň by se brzy slila se zbytkem projektilu. Kapička rtuti v ráně přitom asi nepředstavuje velké nebezpečí. Je znám případ, kdy si člověk injekčně aplikoval několik gramů rtuti do žíly. Žil pak ještě mnoho let a pouze na RTG hrudníku byly v srdci vidět kuličky rtuti, které jsou v těle asi stabilní. Možná ale ranivá síla spočívá v nějakém hydrodynamickém efektu, což se ale zatím nepodařilo ověřit.

Pokud se chcete podělit o podrobnější informace k výše uvedenému textu nebo Vás napadá něco, co zde chybí, neváhejte prosím poslat svůj příspěvek.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..